Lymská borelióza

Popis choroby, ako vzniká

Lymská borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Borrelia burgdorferi. V Európe dominuje podtyp Borrelia afzelii vyvolávajúca kožné prejavy, a Borrelia garinii, ktorá má neurologické prejavy. Prenášačom je kliešť, komár, ovad. Diagnózu je možné stanoviť vyšetrením krvi špeciálnymi testami.

Symptómy / prejavy

Prejaví sa najčastejšie horúčkou, únavou, bolesťami svalov a kĺbov (hlavne kolien). V mieste vpichu / uštipnutia sa vytvorí červená vyrážka, ktorá sa postupne zväčšuje na veľkosť viac ako 10 – 15 cm. U niektorých ľudí sa však tieto kožné prejavy neobjavia a baktéria sa rozširuje do ďalších častí organizmu bez príznakov. Ďalšie príznaky počiatočného štádia infekcie sú únava, bolesti hlavy, pocit obmedzenej hybnosti šije, bolesti svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny alebo začervenanie spojoviek. Postihuje najčastejšie kožu, kĺby, srdce a nervový systém. Ak sa nezachytí a nelieči, môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému (zápaly mozgových obalov, mozgu, miechy, obrna tvárového svalstva a pod.). V oblasti výskytu kliešťa na koži je zvyčajne malá ranka alebo začervenanie, ktoré je normálnou reakciou na zaklieštenie.

Príčina

Klasická medicína uvádza: Borrelia burgdorferi. Preventívne sa vyhýbajte miestam, kde sa kliešte a komáre vyskytujú. Pomôže aj väčšia dávka B vitamínov.

Liečba podľa klasickej medicíny

Antibiotiká, ktoré potlačia boréliu, ale nezničia ju úplne, pretože nepreniknú do kostí a dutín, kde sa borélia často ukrýva.

Riešenie z pohľadu naturopata

  • Odstrániť príčinu – baktériu pomocou plazmového generátora. Procedúra trvá približne 2 hodiny a väčšinou ju nie je potrebné opakovať.
  • Posilniť imunitu

Odporúčaná naturopatická diagnostika a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

Baktérie je možné odstrániť jednorázovo pomocou plazmového generátora, odporúča sa však skontrolovať aj prítomnosť parazitov. Výsledkom je ústup symptómov a zlepšenie zdravotného stavu. Borélia sa z tela po približne dvoch hodinách plazmovania úplne odstráni. Po odstránení je potrebné podporiť organizmus, aby ju z tela vylúčil.

Chcete sa nás niečo opýtať, prípadne sa objednať? Vyplňte prosím tento formulár:

Vaše osobné údaje spracováva firma Naturopat s.r.o. a potrebujeme ich na účel spätného kontaktovania (právnym základom je oprávnený záujem). Zásady spracovania a ochrany osobných údajov

Meno*
Priezvisko*
Telefónne číslo*
E-mail*
Aké problémy potrebujete riešiť
Ďalšie požiadavky
Výber poradne