Autizmus

Popis choroby, ako vzniká

Autizmus je psychická porucha, ktorá sa zväčšia prejaví už v útlom detskom veku medzi druhým a tetím rokom života dieťaťa. Často sa stáva, že prvé prejavy sa zachytia tesne po vakcinácii dieťaťa, alebo po expozícii chemikáliami.

Symptómy / prejavy

 • Narušená schopnosť sociálnej interakcie
 • Nedostatočné chápanie spoločenských pravidiel
 • Obmedzená schopnosť empatie, schopnosť chápania komunikačných prostriedkov, najmä mimiky
 • Opakujúce sa aktivity, zvláštne alebo vyhranené záujmy, vysoká potreba rituálov

Tieto detičky sú často hyperaktívne, agresívne, majú problémy so spánkom, majú myslenie zamerané na detaily (problém so zovšeobecňovaním), neobvyklé stravovacie návyky, prudké výbuch hnevu.

Príčina

Podľa klasickej medicíny zohrávajú úlohu pri tejto diagnóze viaceré faktory – genetická predispozícia, porucha mozgovej činnosti. Zvýšená hladina serotonínu, porucha hospodárenia s dopamínom, noradrenalínom vedie k poruchám v sociálnej oblasti. Niekedy sú prítomné aj epileptické záchvaty (asi 30% autistov).

Každý autista, ktorý navštívil moju poradňu, mal veľké množstvo ťažkých kovov v krvi a v tele. Ako sa tam dostali – očkovanie (obsahuje ortuť, hliník) a genetická toxicita (matka odovzdá 40% svojich toxínov a ťažkých kovov svojmu dieťaťu ešte v maternici cez placentu). Väčšina autistov má aj parazity.

Liečba podľa klasickej medicíny

Autizmus je považovaný za nevyliečiteľný a preto sa nijako nelieči. Pacienti absolvujú rôzne druhy terapií ako napríklad spôsoby akými sa ľudia s autizmom vzdelávajú, učia novým veciam (Program TEACCH, Augmentatívna a alternatívna komunikácia, Aplikovaná behaviorálna analýza, Son-Rise program). Ako podporné terapie sa využíva hudba, maľovanie, terapia pohybom, canis terapia (pes ako nástroj na komunikáciu), delfínterapia, snoezelen (terapia svetlom). Niektorí autisti berú lieky na úpravu hladiny serotonínu, tie však majú vedľajšie účinky (podráždenosť).

Riešenie z pohľadu naturopata

 • Odstrániť naakumulované toxíny, ťažké kovy z mozgu a celého tela
 • Ak sú prítomné parazity, odstrániť (často aj v mozgu)
 • Posilniť imunitu
 • Vyčistiť črevá vrátane divertiklov od nánosov, osadiť črevnú flóru
 • Upraviť jedálniček, aby sa znížil príjem toxínov do tela
 • Výživové doplnky pre zníženie oxidačného stresu a doplnenie živín

Odporúčaná naturopatická diagnostika a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

 • Zlepšenie imitácie a komunikácie
 • Lepší očný kontakt
 • Zvýšenie aktivity (prílev energie) a zlepšenie nálady
 • Ústup repetitívneho správania
 • Zníženie agresivity a hyperaktivity
 • Zlepšenie jemnej a hrubej motoriky

Skúsenosti klientov

"Náš príbeh sa začal v septembri 2013 kedy logopedička, ktorú navštevujeme vyjadrila podozrenie, že náš syn je autista. Následne sme navštívili jedno centrum, ktoré sa zaoberá deťmi s touto diagnózou. Pri druhom sedení nám diagnózu potvrdili. Samozrejme sme pátrali ďalej a absolvovali ďalšie a dalšie vyšetrenia kde nám bolo tak isto povedané, že autistom je. Potom som sa rozhodla hľadať riešenie na zlepšenie stavu v alternatívnej medicíne, čo ma priviedlo k p. Salajovej do jej poradne. Po nasadení detoxu a antioxidantov sa stav malého každým týždňom zlepšoval. Viac nadväzuje očný kontakt, snaží sa viac komunikovať, je vnímavejší. Upravili sme stravu, vynechávame cukor, mlieko a mliečne výrobky. Navštevuje predškolské zariadenie, takže tam stravu ovplyvniť nevieme, napriek tomu sa posúvame stále vpred. Zrazu nie je označovaný ako ten nezvládnuteľný a ignorujúci pravidlá. Mám radosť z výsledkov, ktoré vidím, pre mňa je tá zmena značná, obrovská a som za ňu vďačná. Malý oveľa viac poslúcha, začína sa správať primerane veku. Čakáme na ďalšie nové slová a hlavne na to, kedy začne rozprávať sám od seba. Ale verím, že to príde a bude všetko v poriadku a diagnóza autizmus pre nás ostane len výkričníkom a spomienkou. Pre nás bolo rozhodnutie navštíviť naturopatickú poradňu kľúčové. Veľké ĎAKUJEM!"

Mamka 5-ročného Alexa

Chcete sa nás niečo opýtať, prípadne sa objednať? Vyplňte prosím tento formulár:

Vaše osobné údaje spracováva firma Naturopat s.r.o. a potrebujeme ich na účel spätného kontaktovania (právnym základom je oprávnený záujem). Zásady spracovania a ochrany osobných údajov

Meno*
Priezvisko*
Telefónne číslo*
E-mail*
Aké problémy potrebujete riešiť
Ďalšie požiadavky
Výber poradne