Atopický ekzém, psoriáza

Popis choroby, ako vzniká

Atopický ekzém a psoriáza sú jednou z najčastejších chorôb kože. Ochorenie sa zvyčajne prejaví už v prvých mesiacoch života, ale prvé príznaky sa môžu objaviť v ktoromkoľvek veku, v dospelosti však vznikajú už len zriedkavo. Priebeh atopickej dermatitídy je chronický, charakteristický striedaním období výrazných ťažkostí s obdobiami relatívneho pokoja, často však zapálené ložiská na koži pretrvávajú aj veľmi dlho.

Symptómy / prejavy

Je prítomné začervenanie a opuch kože. Na koži sa objavujú malé svrbiace pľuzgieriky, šupiny, mokvajúce ložiská. Koža je suchá, zhrubnutá, popraskaná, olupujúca sa, často aj silne svrbí, najmä vo večerných hodinách a v noci.

Lokalizácia prejavov sa typicky mení s vekom. U dojčiat býva zápal prítomný najčastejšie na koži líc, u väčších detí postihuje najmä oblasti zhybov končatín (lakťové a podkolenné jamky) a u dospelých čelo, ruky a predkolenia.

Príčina

Klasická medicína uvádza: Presná a jednoznačná príčina jeho vzniku doteraz nebola zistená. Vieme však, že je do značnej miery podmienený dedičnosťou a pri jeho vývoji sa uplatňujú predovšetkým dva faktory – porucha štruktúry kože a atopia. V koži pacientov s atopickým ekzémom je nedostatok niektorých tukových látok, ktoré sú dôležité pre udržiavanie ochrannej bariéry kože proti pôsobeniu látok z vonkajšieho prostredia. Ako atopia sa označuje geneticky podmienená predispozícia k vývoju precitlivenosti (alergie) na rôzne alergény vonkajšieho prostredia.

Medzi najčastejšie faktory vonkajšieho prostredia provokujúce vývoj zápalových prejavov patria vzduchom šírené alergény (roztoče, pele, vzdušné plesne, rôzne prachy, látky zvieracieho pôvodu) a potravinové alergény (napr. vajíčka, citrusové plody, kakao, orechy, mak, kravské mlieko), ktoré sa do kože dostanú krvným obehom z čreva. Výsledné prejavy môžu výrazne zhoršovať aj rôzne fyzikálne podnety, vedúce k nealergickému uvoľneniu zápalových látok v koži (mechanické dráždenie, napríklad vlneným oblečením, prehriatie organizmu) a psychické vplyvy.

Najnovšie výskumy ukázali, že v miestach predtým postihnutej kože pretrváva spiaci (subklinický) zápal. Na povrchu vyzerá koža zdravo, jej bariérová funkcia však ostáva porušená, prítomné sú zápalové bunky a pretrvávajú dysfunkcie kožného imunitného systému. Tento spiaci (subklinický zápal) spôsobuje vysokú náchylnosť kože na vzplanutie prejavov pri styku s alergénmi alebo inými spúšťačmi zápalových procesov.

Podľa mojich skúseností ľudia, ktorí trpia atopickým ekzémom alebo psoriázou sú zanesení ťažkými kovmi, chemikáliami, cudzími látkami a splodinami,to spôsobuje, že keď sa organizmus nevie vysporiadať s príjmom týchto látok, tak sa ich snaží dostať von cez pokožku, tak vznikajú rôzne zápalové prejavy na pokožke. Okrem toho tieto látky znižujú schopnosť normálneho fungovania imunity.

Preto ako hlavnú príčinu týchto kožných problémov vidím zanesenie organizmu odpadmi (ťažké kovy, chemikálie).

Liečba podľa klasickej medicíny

Atopický ekzém a psoriáza majú zdĺhavý chronický priebeh. Zatiaľ sa nedajú vyliečiť.

Ako si poradiť so svrbením?

  • pokúste sa udržať stálu teplotu tela, rýchle zmeny teplôt môžu spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie
  • udržujte si zvlhčenú pokožku častým používaním emoliencií (krémov na hydratáciu a premasťovanie pokožky)
  • uprednostnite sprchovanie vo vlažnej vode (35 °C), lebo kúpanie v horúcej vode môže vyvolať svrbenie
  • používajte špeciálne mydlá pre ekzematikov
  • vyvarujte sa styku resp. obmedziť styk s chlórovanou vodou, slanou morskou vodou, dávajte pozor na výber oblečenia

Na potlačenie prejavov sa používajú lokálne kortikosteroidy, ktoré zmenšia zápal, začervenanie a svrbenie pokožky. Tieto prípravky je možné používať len krátkodobo. Ak nedôjde k úplnému odstráneniu symptómov, v liečbe sa pokračuje iným prípravkom – lokálnym imunomodulátorom.

Riešenie z pohľadu naturopata

  • Odstrániť naakumulované toxíny, ťažké kovy z celého tela hĺbkovou detoxikáciou
  • Posilniť imunitu
  • Namiesto chemických liekov (kortikoidy a pod.) na pokožku aplikujeme krém z prírodných výťažkov, ktorý neobsahuje škodlivé chemické prísady

Odporúčaná naturopatická diagnostika a terapia

Aké výsledky môžete očakávať?

  • Ustúpenie kožných prejavov za pár mesiacov
  • Úplné vyliečenie je možné pri dodržaní všetkých odporúčaní

Chcete sa nás niečo opýtať, prípadne sa objednať? Vyplňte prosím tento formulár:

Vaše osobné údaje spracováva firma Naturopat s.r.o. a potrebujeme ich na účel spätného kontaktovania (právnym základom je oprávnený záujem). Zásady spracovania a ochrany osobných údajov

Meno*
Priezvisko*
Telefónne číslo*
E-mail*
Aké problémy potrebujete riešiť
Ďalšie požiadavky
Výber poradne